ul. 19 Stycznia 29,
64-820 Szamocin

zsbiblioteka@onet.eu

Współpraca z Biblioteką Publiczną oraz Szamocińskim Ośrodkiem Kultury

Od początku swego istnienia biblioteka szkolna w Szamocinie prowadzi ścisłą współpracę z biblioteką publiczną. W ramach wspólnych działań odbywały się lekcje biblioteczne, różnego rodzaju konkursy i spotkania autorskie.

Ważną formą współpracy z biblioteką publiczną jest uczestnictwo dzieci i młodzieży Zespołu Szkól w konkursie, który organizowany jest zawsze w miesiącu październiku. Impreza organizowana jest już cyklicznie od 11 lat i cieszy się stałym zainteresowaniem. Do tematyki konkursowych zmagań można było zaliczyć m. in. „Jan Brzechwa- poeta dziecięcej radości i uśmiechu”, „Poezja pełna radości i humoru” (konkurs literacki), „Kosz pełen wierszy”, „Wierszowanki – rymowanki”, „Magiczny świat poezji”, „Świerszczykowe wiersze”, „Wierszykarnia” i „Wierszobranie”.

W ramach współpracy obie biblioteki w roku 2001 zorganizowały konkurs na napisanie wiersza świątecznego pt. „Nasi młodzi poeci”. W styczniu 2004 roku uczniowie Zespołu Szkół uczestniczyli w związku z 184 rocznicą wyzwolenia miasta w konkursie pt. „Szamocin i jego mieszkańcy”. Zwycięzcy tego konkursu mogli publicznie, w obecności władz miasta wygłosić napisane przez siebie wiersze.

Najlepszym momentem do zaprezentowania obu bibliotek z jak najlepszej strony i jak największej publiczności, są organizowane corocznie „Dni Szamocina”. W ich ramach w maju 1993 roku Szamocinianie mieli okazję bliżej poznać Adama Słodowego, twórcę i bohatera programu „Zrób to sam”. Na spotkanie przyszło wielu chętnych. Odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników spotkania przeplatane były interesującymi refleksjami i anegdotami sprzed lat. Dużą grupę słuchaczy stanowiła młodzież klas VII i VIII. W większości organizowanych spotkań młodzież szkolna stanowiła najliczniejszą grupę.

Dużą popularnością cieszą się spotkania z osobami znanymi w regionie. Dzięki bibliotece szkolnej i publicznej organizowane są spotkania, na których mieszkańcy miasta mogą ich spotkać bliżej.  W Szamocinie znanym pisarzem jest Tadeusz Siejak, mieszkaniec Chodzieży, autor m. in. „Dezertera” i „Pustyni”. Na spotkaniu z nim zorganizowanym 15 maja 1994 roku przyszło wiele osób, które osobiście znały pisarza. Dla bibliotek szamocińskich spotkanie z panem Siejakiem miało szczególne znaczenie. Mimo ciężkiej choroby, pisarz nie zawiódł swoich wiernych czytelników, którzy na niego czekali. Było to jego ostatnie spotkanie autorskie, niedługo po nim zmarł.

Innym wspólny przedsięwzięciem było zorganizowanie spotkania (maj 2000r.) w Oddziale dla Dzieci i młodzieży z Krzysztofem Petkiem, autorem książek przygodowych, podróżnikiem. Młodzież szkolna z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści gościa, który zachęcał do brania udziału w obozach przetrwania, gdzie jest instruktorem. Starał się także zachęcić do prowadzenia pamiętnika, który w przyszłości może dostarczyć wielu pomysłów do napisania książki.

Podobnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Wiktorem Żwikiewiczem (październik 2000r.), archeologiem - hobbystą i autorem książek fantastycznych.Jego opowiadania o różnych wykopaliskach archeologicznych, w których brał udział, zaciekawiły nie tylko młodzież, ale także nauczycieli. Gimnazjalistów głównie jednak interesowały gry komputerowe, które autor obecnie tworzy. Okazało się, że wiele z tych gier uczniowie mają w domu.

Jednym z zaproszonych gości był także Jan Szelmeczka, autor monografii o Szamocinie. Uroczyste spotkanie odbyło się 24 maja 1998 roku w sali Domu Kultury w ramach obchodów 250- rocznicy nadania praw miejskich miastu. Po podpisaniu swoich książek, opowiadał o historii Szamocina. Autor zachęcał wszystkich do zainteresowania się historią swojego miasta, ponieważ każdy powinien wiedzieć skąd się wywodzą jego korzenie.

W bibliotekach szamocińskich bardzo często odbywają się wystawy miejscowych artystów. Jest to możliwe dzięki pomocy Domu Kultury, który stara się promować miejscowych twórców. Największym sukcesem obu placówek była wystawa prac rękodzieła artystycznego Leszka Plucińskiego. Zajmuje się on wykonywaniem drewnianych konstrukcji z bardzo drobnych elementów. Najczęściej są to domy, które w całości wykonane są z patyczków wielkości zapałek. W dniach 28- 29 sierpnia 1999 roku Leszek Pluciński wziął udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów- Babie Lato 99 w Bydgoszczy. Jako reprezentant klubu seniora ”Pogodna Jesień został nagrodzony przez jury dyplomem uznania.

Biblioteki wraz z Domem Kultury w Szamocinie będąc z sobą stałych kontaktach starają się przybliżyć swoim czytelnikom znane postaci z dziedziny kultury, literatury i sztuki. Bibliotekarze wspólnie z instruktorami Domu Kultury dużą wagę przywiązują do popularyzacji regionu poprzez organizowanie spotkań autorskich z badaczami przeszłości Wielkopolski.

Praca z młodzieżą jest bardzo interesująca i przynosi dużo satysfakcji. Sporo trudu i pomysłowości wymaga zachęcanie młodych czytelników do korzystania z bibliotek. Jednak podejmowane różne formy pracy przynoszą oczekiwane rezultaty, jakim jest wzrost liczby czytelników. Wszystkie placówki starają się, aby współpraca między nimi była jak najlepsza. Zarówno biblioteki, jak i Ośrodek Kultury wzajemnie się uzupełniają w wykonywanych przez siebie zadaniach, wiele imprez organizując wspólnie z korzyścią dla uczniów i mieszkańców Szamocina